Jdi na obsah Jdi na menu
 


žako kongo

Koupě a ubytování

Pokud jste se již rozhodli pořídit si jako společníka právě žaka a zvážili jste samozřejmě všechna pro a proti, je na místě se začít zajímat o to, kde ptáčka seženete.

Jelikož žako je původem z Afriky připadají v úvahu tyto možnosti:cdd8534282ea_49639.jpg

  • importovaný papoušek šedý - takový papoušek je vhodný do především do chovu, prožil si při převozu mnoho stresu, může strádat odloučeností od svých ptačích druhů, může se cítit osamělý. Proto přes veškerou vaši lásku a trpělivost se nemusí podařit ochočit ho podle vašich představ, což může vést k tomu, že ztratíte o papouška zájem, nebudete mu věnovat pozornost, kterou tolik vyžaduje a může vám uhynout. Existují ale i vyjímky. Přesto nedoporučuji kupovat importovaného papouška. 
  • odchovaný papoušek šedý - v tomto případě se obracejte na zkušené chovatele, které najdete na inzerát na internetu nebo v časopise o ptactvu. I zde existují ještě dvě skupiny papoušků, a to papoušci vychovaní pod rodiči a papoušci ručně dokrmení. Ručně dokrmení jsou samozřejmě nejvhodnější, od malička jsou na lidi zvyklí, nebojí se a je větší pravděpodobnost na ochočení papouška podle vašich představ. Nenaleťte prvnímu chovateli, který vám slibuje hory doly. Seriózní chovatel by vám měl dovolit se na papouška přijet podívat i dříve než je předpokládaný datum odběru, měl by vám být ochoten poradit se vším, co se žaka týká (chov, strava, hygiena, nemoci).

 

Pokud papouška kupujete, musíte spolu s ním obdržet i tzv. osvědční CITES (zkratka pro mezinárodní úmluvu o mezinárodním obchodu s volně žijícími ohroženými druhy rostlin a živočichů), neboť po jeho koupi se stáváte majitelem ohroženého druhu a musíte být schopni prokázat jeho právoplatné nabytí. Osvědčení CITES by se dalo přirovnat k našemu občanskému průkazu. Bez tohoto úředního dokladu nesmíte papouška koupit ani prodat a jestliže CITES nemáte, mohou vám úřady papouška odebrat. Papoušek by měl být také na noze opatřen pevným kroužkem. Kroužek je zárukou, že všichni ptáci z chovu jsou veterinárně kontrolováni. Kroužek je zákonem předepsaný.

 

Až žaka koupíte a přivezete do jeho nového domova, měl by mít již připravenou prostornou klec.

  • Minimální rozměry plochy, kterou klec zaujímá by měla být 45 x 45 cm. Klec by měla být hranatá (je prokázáno, že žakové žijící v kulaté kleci  trpí častěji psychickými poruchami), průměr tyček by měl být minimálně 2,5 mm, jinak by vám mohl tyčky zobákem přeštípat. Vhodná je také vyjímatelná zásu470221141120094148221.jpgvka, neboť dno klece musíte denně čistit. Dveřka klece musí být dobře uzavíratelná.
  •  V kleci by měly být připevněny nejméně 2 nerozbitné misky - na vodu a základní stravu (můžete přidat misky na písek a doplňkovou stravu) a samozřejmě 2 - 3 bidýlka o průměru asi 3 cm.
  • Klec by měla by být umístěna na denním světle, nejlépe v rohu pokoje, neměla by být  přímo u okna a topení.

 

Žako si potřebuje několikrát denně protáhnout křídla a proletět se, proto si tohoto papouška nepořizujte, nemáte - li doma podmínky pro to, abyste jej mohli několikrát denně pustit z klece. Když papouška vypustíte, je dobré mít pro něj vyhraněné místo, které může obývat. Ideálním působištěm je v tomto případě ptačí strom. Může na něm šplhat, brousit si zobák a pokud je dobře umístěn, nedochází ke znečišťování okolí trusem. Na strom můžete zavěsit různé hračky a lana, ale všeho s mírou.

 

Při správné péči se žakové dožívají 50 až 70 let.